Rabbim Bana Yardım Et Razı Olduğun Bir Kul Olmak İstiyorum

Bazen insan çıkmaza girer ya hani hiç kimseden birşey istemez sadece Rabbim Bana Yardım Et der içinden ve tefekkürlere dalar. Bazen kendine çıkış noktası arar bazense de bir yol.. Ama umudunu yitirmeden Allahtan yardım dileyerek sıkıntısını hafifletmesini yardım ister. Hatta öyle bir hale gelir ki  Allahım dayanacak gücüm kalmadı demeye başlar. Bu tür durumları yaşayan insan yoktur herhalde zira an olur insan kendini sıkıntıların içinde bulur ve kişi eğer Allaha yalvarıp dua ederse Allahın izni ile sıkıntıları giderilir, zira bizlere yaratan rabbimiz Yardım et Allahım yol göster Allahım nidalarımızı da görüyordur ve imtihan dünyasında belki erken belki geç ama mutlaka bir çıkış yolu gösteriyordur.

Hatta bazen öyle bir hale gelir ki hiç tanımadığın hatta görmediğin kişiden bile sıkıntını giderecek yardımı bulabiliyorsun. Bunun örnekleri çoktur, en basiti bir insan bir şehirde doğar yaşar ve büyür ama bir bakarsın ansızın Kaderi onu farklı illere itmiştir. Bir okul için, bir iş için veya başka birşey için hiç ummadığın yerde kendini bulmaya çalışmışsındır. İşte Allahın yardımı da böyledir Allahın yardımı ne zaman gelecek? diyen insanlar hiç unutmamalıdır ki Rabbimiz biz hiç ummadığımız yerde ve zamanda bizlere yardım edecektir ve sıkıntılarımızı giderecektir.

Rabbim Bana Yardım Et

Kimileri Rabbim Bana Yardım Et derken gaflete düşüp günaha girebilirler ama bu imtihan dönemlerinde bizim en çok üzerinde durmamız gereken şey Allhın yardımının muhakak gelecek olmasından şüphemizin olmamasıdır. Kişi bazen sıkıntıları öyle bir ana gelir ki intihar ederek kurtulacağını zanneder oysa Allah muhafaza bu sıkıntıların en büyüğüdür, dünyada çektiğin sıkıntılar yetmezmiş gibi böyle bir durumda bu kez Ahiret sıkıntısı da yaşarsın. Zira intihar dinimizin haram kılmış olduğu bir durumdur her ne olursa olsun Allahın verdiği canı ondan başkası alamaz. Kişi İntihar ederek büyük günaha gider, işte bizlerin de sıkıntı dönemlerinde mantıkla hareket edip şeytanın oyunalrına alet olmamazı bilmemiz gerekmektedir. Zira sıkıntı dönemlerinde şeytanın hileleri ve oyunları çoktur Rabbimiz bizleri ondan korusun ve bol bol kendimize sıkıntılarımız için dua etmeliyiz.

Sıkıntılar öyle bir hale gelir ki Allahım Beni kurtar duası içerisinde giren insanların şunu bilmeleri gerekmektedir ki sıkıntılarını düşündükçe daha çok stres ve sıkıntı içinde olurlar bu nedenle bu durumda sadece Allaha dua etmeli, Sıkıntı anında yapılan dualarımızla ona münacaat etmeliyiz.

Bana yardım et denildiği zaman onlar bile insanı yüz üstü bıraktıklarını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle sıkıntı döneminde bizim yardım dileyeceğimiz tek kişi Rabbimiz olmalıdır, ona iltica edip münacaat etmeliyiz.

Rabbim içimde bir boşluk var, bir eksiklik. Hiç bir şeyden mutlu olamıyorum. Yanlış yollara sapmaktan korkuyorum. En büyük korkum boşluğa düşüp intihar etmek. Büyük beklentilerim yok hayattan ama çok yalnızım. Senden çok uzağa düşmüş gibi hissediyorum kendimi ne olur bana yardım et. Tut elimden. Senin her şeye gücün yeter. Sen benim Rabbimsin. Lütfen günahlarımı bağışla ve razı olduğun bir kul olmamı nasip eyle.Amin.

Allhım sen bana yardım et duası yapan kişiler hiç unutmamalıdır ki Rabbimiz onları yüz üstü bırakmaz ve elbette üstede dediğim gibi hiç ummadıkları yerde sıkıntıları giderilecektir sadece sabırla isyan etmeden dua etmek gerekir.

Allahım yardım et diyen kişi  ile Allaha münacaat etmelidir ve Yardım duaları etmeli, sıkıntısının giderilmesi için bol bol dua etmelidir.

Rabbim Bana Yardım Et Duası

Rabbim Bana Yardım Et Hikayesi

Rabbim Bana Yardım Et hakkında biraz bilgi verdikten sonra Dua ile Allahın yardımının nasıl geldiğini bizlere mükemmel bir şekilde Asr-ı Saadetten kalan şu güzel olayı anlatarak makalemizi bitirelim;

Ashabdan Enes bin malik (r.d ) anlatıyor:

Hz peygamber’in (s.a.v) ashabı içinde Ebu Ma’lek diye birisi vardı. Bu zat, Şam ile Medine arasında tüccarlık yapardı.

Kendisi Allah Tealaya tevekkül ederek bir kafileye katılmaz kendisi , yalnız gidip gelirdi. Bir defasında Şam’dan Medineye doğru gelirken önüne at üzerinde bir hırsız çıktı.

Dur dur! ” diye bağırdı. Tüccar durdu ve hırsıza,

“İşte malım , al senin olsun; beni bırak dedi. Hırsız,

“Ben malı istemiyorum, seni öldürmek istiyorum” dedi.

Tüccar,

Beni öldürüp eline ne geçecek? İşte malım , senin işine yarar, al da beni bırak!” dedi. Hırsız aynı sözleri tekrar etti, onu öldüreceğini söyledi. Tüccar,

“Öyleyse bana biraz müsade et de bir abdest alıp namaz kılayım, yüce Rabbime dua edeyim” dedi Hırsız, “İstediğini yap ” dedi.

Ebu Ma’lek, abdest aldı, sonra namaz kıldı; namazdan sonra ellerini açtı ve şöyle dua etti:

“Ya Vecud, Ya Vedut, Ya Zel-Arşi’l-Mecid, Ya Mubdiü Ya Müid, Ya Fe’alün Lima yürid, Es-elüke bi nuri vechikellezi melee erkane arşik, Ve es-elüke bi kudretikelleti kaderte biha ala halkık, Ve bi rahmetikelleti vesiat külle şey’in, La ilahe illa ente, Ya Müğis, eğisni.”

Manası:

“Ey yüce dost, ey yüce arşın sahibi! Ey yoktan var eden, var ettiğini yok eden rabbim! Ey her istediğini yapan Allahım! Arşın her yanını dolduran Zatının nuru hürmetine, Bütün mahlukata hükmettiğin kudretinin azametine, Her şeyi kuşatan rahmetinin bereketine, Senden istiyorum. Senden başka ilah yoktur. Ey çaresizlerin yardımına yetişen Allah’ım, bana yardım et”.

Bu duayı üç kez tekrarladı.

Duasını bitirir bitirmez boz renkli, yeşil elbiseli bir atlı belirdi. Elinde nurdan bir mızrak vardı.Hırsız kendisine yaklaşınca atlı ona hücüm edip mızrağı öyle bir vurdu ki, hırsız atından yuvarlandı. Sonra tüccara dönerek,

“kalk onu öldür” dedi. Tüccar,

” Sen kimsin? Ben bu zamana kadar hiç kimseyi öldürmedim. Onu öldürmek hoşuma gitmez” dedi.O zaman atlı gidip hırsızı öldürdü, sonra tüccarın yanına geldi ve ona şöyle dedi:

“Ben üçüncü kat gökte bulunan bir meleğim. Sen ilk dua ettiğin zaman göğün kapılarının gıcırdayıp ses verdiğini işittik ve, “Yeni bir olay oluyor !” dedik. Sen ikinci kez dua yapınca göğün kapıları açıldı.Sonra üçüncü kez dua edince, Cebrail gelerek,

” Şu anda darda kalmış kula kim yardım eder? dedi. Ben yüce Allah’dan o hırsızı öldürme işini bana vermesini istedim, izin verildi ve sana yardıma geldim.

Ey Allah’ın kulu, Şunu Bil, “KİM BAŞINA GELEN HER TÜRLÜ SIKINTI VE MUSİBETTE SENİN YAPTIĞIN DUA” ile dua yaparsa, Allah Teala onun sıkıntısını giderir,kendisine yardım eder!”.

Bu tüccar sağ-sağlim Medine’ye döndü, Hz peygamber (s.a.v.) yanına geldi, başından geçenleri ve yaptığı dua’yı kendisine anlattı. Hz peygamber(s.a.v) ona,

“Allah Teala sana kendisiyle dua edinince kabul ettiği, bir şey istenirse verdiği güzel isimlerini öğretmiş” buyurdu…

Ateşin Yakmadığı aşık, Dilaver Selvi, Semerkand Yayınları

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir