Sıkıntı Anında Okunacak Dua

Sıkıntı döneminde yapılması gerekenlerle beraber bugün sizlere Sıkıntı Anında Okunacak Dua adlı Sıkıntı Duaları konusu üzerinde konuşacağız. Malumumuzdur ki dünya kurulduğundan beri babamız Hazreti Adem’den ta günümüze kadar dert, tasa ve çeşitli sıkıntılarla geçilmiştir. Zira dünya biz insanlar için birer imtihan yurdudur. Durum böyle iken özellikle biz müslümanlar için yani dinini İslamiyeti layıkı ile yaşayan kişiler için Şeytanın Hileleri ile beraber hepten yaşanılamaz bir düzeye geliyor.
Eğer halis bir iman bizde olmasa Allah korusun şeytanın bu hilelerine aldanır ve nefsimizin peşinden gideriz, nefsin peşinden de gidince Allah korusun inkara giden bir sonla karşılaşırız. Sıkıntı Dönemlerinde İnsan ne yapmalıdır sorusunu sormadan önce bu dönemlerde özellikle şeytanın özenle bizim üzerimizde çalıştığını bilmemiz gerekir.
Şeytanın Sıkıntı anındaki hilelerini bilip ona göre onun tuzağına düşmeden hareket etmeliyiz.
Zira bu dönemde insana bazen öyle sıkıntılar gelir ki artık resmen hayattan kopar eğer Alah korusun bir islami inancı tam yoksa kişi intiharı bile düşünebilir. Şeytanın hileleri ile İntiharı birer kurtuluş olarak görürler oysa halbuki intihar bir insan için tamamen yok oluştur. İntihar eden kişilerin cenaze namazları kılınır mı? sorularına karşılık birçok alim kılınmaz fetvaları vermişken bizim kalkıp böyle büyük bir günah olacak bir durumu yaşamamız hem dünyamızı hem de ahiretimizi yok edecektir.
Kişi sıkıntı anında ne yapmalıdır? Sorusuna geleceksek bu dönemde bol bol zikir, tesbihat ve ibadet yapılmalıdır ve elimizden geldiğince boş kalmayıp bir işle meşgul olunmalıdır zira birşeylerle meşgul olmayan kişiyi şeytan işgaline alır. Şeytanın işgaline giren kişinin de sonu epey vahim olur.
Öncelikle şunu çok iyi bilmeliyiz ki Kuranı Kerimde de geçtiği gibi “Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır” yani Kuranda geçen bu ayet bizlere şunu gösteriyor ki dünya birer imtihan yurdudur zorlukları olduğu gibi kolalıkları da vardır, zorluğun olduğu dönemde bize yakışan Allaha layık bir kul olarak sabretmek olmalıdır. Eğer bizler sabırlı olup Allahın emirleri doğrultusundan çıkmasak şunu çok iyi bilmeliyiz ki Rabbimiz bizi yalnız bırakmayacaktır.
Hiç ummadığımız yerden bir rahmet yardımı gelecektir. Ki bunun örnekleri çoktur ve muhakak yaşayanlar vardır. Bu nedenle bize yakışan yani bir müslümana yakışan zorluk anında sabırla hareket edip, Rabbine layık bir kul olmasıdır.
Sıkıntı anında okunacak dua nasıl yapılır?
Şimdi de biraz sıkıntı anında hangi dualar okunur konusu üzerinde duralım. Sıkıntı anında yapılacak dualar, kabul olunan en büyük dualardan biridir. Bu dua Sahabelerin boş zamanlarında okudukları ve onlara kuvvet veren bir duadır. Dert anında okunacak olan bu dua, Asrı Saadeteki sahabeler tarafından ezbere bilinirdi. Ve Sahabeler her zorluğa girdiklerinde bu duaları okurlardı.
sıkıntıdan kurtulma duası
sıkıntıdan kurtulma duası
Bu önemli duada sıkıntı kelimesi 2 farklı manada kullanılmıştır.  İlki düşünce olarak kişinin sıkıntılı olacağı durumları gösterir. Diğeri ise hayatımızdaki gündelik olaylarda meydana gelen sıkıntıları gösterir.
 
Kuranı Kerimdeki Ayete de geçtiği gibi “Allah duaları hakkıyla işitendir.” Eğer çok istediğiniz bir olay veya durum o an meydana gelmiyorsa, meydana gelmemesinin daha hayırlı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Zira bizler için neyin hayırlı neyin de şer olduğunu bilen yalnızca Allahu Tealadır. Bizi bizden daha iyi bilen Rabbimiz asla kulları için kötü olan durumu gerçekleştirmez. Rabbimiz sadece kullarına merhamet eder. İnsanoğlu ise kendi kendisine zulmeder fakat zulmettiğini dahi bilmez, bilemez. İnsanlar iyi olan durumların kendilerinin yaptıklarını düşünüp dillendirirler. Kötü bir olay gerçekleştiğinde de onlara göre bu başlarına gelmiştir, onların hiçbir kusuru yoktur. İnsanoğlu gaflet içindedir ancak gaflet içinde olduğunu dahi bilemez.
 
Sıkıntı anında okunacak dua, bizi yaratan ve bizi bizden daha iyi bilen Allahu Tealaya yapılır. Bizim o anki ruhsal, psikolik durumumuzda Allahu Tealanın takdiri altındadır. O isterse her zor durumda bizi güçlü kılar ve yine o isterse dünyanın en güçlü iktidar sahipleri yerle bir olur. O azimdir, o hâkimdir. Sıkıntya düşen insan çözümü için elinden gelen herşeyi yapacaktır, yalnız duanın sıkıntı altında kabul olacağını ve yaratıcısına sığınmasını da unutmamalıdır. Dua insana huzur verir ufkunu açar. Dua ile kişinin yükleri hafifler veya Allah kişiye güç ve kuvvet vererek onun önünü açar.
Sıkıntı Anında Okunacak Dua bir nevi sıkıntıyı gideren dua olarakta bilinmektedir. Kişi sabır ve İhlas ile bu duayı okursa Allah’ın izni ile sıkıntıları inşellah giderilecektir. Sıkıntı anında en büyük kurallardan bir tanesi sabır ve ihlasla hareket etmektir. Sabırlı olursak kazanırız ama sabırlı olmaz sıkıntı içinde kendimize sıkıntı oluşturursak Allah korusun kaybeder ve vahim bir son oluştururuz.
Sıkıntı anında okunacak dua günün her vakti okunabilir. Kur’an-ı Kerim’de dua etme için her vaktin uygun kabul edildiğinden fakat gecelerin dua etme konusunda daha hayırlı bir vakit olduğundan bahsedilmektedir. Sıkıntı ve vesvese kişiye her an gelebildiği için bu dua her an okunabilen dualardan biri kabul edilmektedir. Ailevi veya maddi sıkıntılar için yapılan dualar genelde yatsı namazından sonra yapılması daha faydalı olduğu belirtilmiştir. Eğer dua gün içinde kişiye gelen sıkılma ve daralmaları bertaraf etmek için okunuyorsa belli bir zamanla duayı sınırlamamak gerekir.   
 
Sıkıntı anında okunacak duanın sözleri şöyledir
 
“Allahumme rebbes semavatis sebbi ve rabbel arşil aziymi ikfini külle mühimmin min haysu şite min eyne şite”
 
Duaları okuyan kişiler arapça okumada zorluk yaşıyorsa, bu duaları Kendi anadillerinden yani Türkçe, Kürtçe, İngilizce olarakta okuyabilirler. Fakat bunun Ayet hükmünde bir dua olmadığını bilmek gerekir, Ayet hükmün olan duaların sadece arapça okunması daha faydalıdır. Ayrıca Türkçe yerine de diğer dualar Arapça da okunsa daha faydalı olacaktır. Çünkü Arapçanın ruhu sakinleştiren bir özelliğide vardır.
Bu sıkıntı anında söylenilen dua ile beraber Nas, İhlas, Asr ve İnşirah surelerininde okunması ile Allahın izni ile o kişiyi Rabbimiz sıkıntılarından kurtaracaktır. Yeterki kişi sabretsin, sabir ve ihlas ile dua etsin.
 
İnsanın ruh halinin sağlıklı olması çok mühimdir. Çünkü insan sağlam bir ruh hali ile her sıkıntıyı aşabilir. Fakat daralmış ve sıkılmış bir psikolojik yapı hata işlemeye yatkın hale gelir.
Duanın ruhu olgunlaştıran özelliği de vardır. Dua etme alışkanlığına sahip insanların daha duyarlı ve disiplinli oldukları bilinen bir gerçektir.
 
Siz duanızı edin. İnşallah Allah duanızı kabul edecektir.
Sıkıntı döneminde yapılan dualar
Sıkıntı döneminde yapılan dualar

Önemli bir tavsiye

Çeşitli duaları içinde barındıran ve büyük bir araştırma sonucu ele alınan  Kitabı adlı eserde sizlerde hangi dönemde veya hangi ruh hali ile ne tür dualar okunur öğrenebilir. Elinizin altındaki eser sayesinde duaları kolayca okuyabilirsiniz.
Duaların nuru ile dileklerine ulaşmak ve her türlü sıkıntılı durumdan dualar vesilesiyle kurtuluşa ermek isteyen okurlarımız için son derece önemli bir dua kitabı önermek istiyoruz.
Ayrıca yüzlerce duayı ele alan “Her Kapıyı Açan Anahtar Dualar” adlı eserde her türlü duayı bir arada bulabilir, duaların okunmasında uyulması gereken adap kuralları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
İşte Her Kapıyı Açan Anahtar Dua Adlı Kitap hakkında yapılan yorumların bir kısmını alt kısımda paylaştığımız yorum görsellerinde bulabilirsiniz.
Sıkıntı Duası
Sıkıntı Duası
Sıkınt dua kitabı
Sıkınt dua kitabı
Sıkıntı Duaları
Sıkıntı Duaları

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir