İslamda Evlilik

İslami Evlilik

Fıkıh kategorisi altındaki Evlilik Hayatı olan konumuzun bugünkü başlığı İslamda Evlilik konusu olacaktır. İslamın evlilik ölçütü nedir? İslamda evlenme nasıl olmalıdır veya İslamda düğün nasıl olmalıdır gibi sorularla beraber İslami Aile modeli gibi tüm konulara bu kategorimiz altında cevap vereceğiz. İslamda Evlilik konularını detaylıca incellemek için lütfen Evlilik Hayatı adlı kategorimizi incelleyiniz.

Evlilik, hakları yerine getirilmesi zor bir sünnettir. Bu zorluluğun başında helâl kazanç gelir. Geçimin zorlaştığı bu zamanda helâl kazanç zor olup bu konuda çok dikkatli etmek icap eder. Evli kimse, çoluk çocuğunun çobanı olduğundan, onları haramdan koruyup helâlinden yedirip içirmekle görevlidir. Tahrim Suresi 6. Ayette;

Ey İman edenler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu ateşten koruyunuz” buyuruluyor.

Zorluklarına rağmen, evliliğin birçok da faydaları vardır. Bunlardan birisi berekettir. Kur’an-ı Kerim’de evlenecekler hakkında şöyle buyruluyor;

Eğer fakir iseler Allah lütuf ve kereminden onları zengin eder.(Nûr Suresi, Ayet:32)

Evlenmenin sevabı çok olup evlenmekle insanın dini korunur ve ahlakı güzelleşir. Şehveti haramla gidermek nasıl kalbi karartıyorsa, evlenerek helal yolla gidermek de kalbi parlatır.

Peygamberimiz(Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyorlar;

“Mümine bir kadının kocasına itaati, yetmiş sıddıkın ameli gibidir. Facire(Kötü, Huysuz) isyankar bir kadının isyanı ise yetmiş facirin(günahkarın) günahı gibidir.”

“Kadının cihadı kocası ile iyi geçinmektir.”

Peygamberimiz zamanında, bir kadın kocası eve gelince “Hoş geldin evimin efendisi” diye karşılar, sırtından elbisesini çıkarır, ayakkabılarını çözerdi. Kocasını üzüntülü görse, “Neye üzülüyorsun? Ahiretin için üzülüyorsan Allah üzüntünü artırsın, dünyan için üzülüyorsan Allah üzüntünü alsın” derdi. Peygamberimiz(Sallallahü Aleyhi ve Sellem) o kadının kocasına, “Hanımına benden selam söyle ve kendisinin yarı şehit sevabına kavuştuğunu haber ver” buyurur.

Yine buyuruyorlar ki; “Kızını fasık(Günah işleyen, günah içinde olan) bir erkekle evlendirene her gün bin lanet iner. Ameli göğe yükselmez. Duası kabul edilmez. Farz ve nafile ibadetleri makbul olmaz.

***************

İslamda Evlilik
İslamda Evlilik

İslamda Düğün Nasıl Olmalıdır

Düğün yemeği vermek sünnettir. Hem İbrahim alyhisselam hem de Peygamberimiz(Sallallahü Aleyhi ve Sellem) düğün yemeğinin bereketli olması için dua etmişlerdir.

Çocuk sahibi olmak niyetiyle evlenmek sevaptır. Peygamberimiz(Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyorlar.

Çocuk kokusu cennet kokusudur.

Çocuk, dünyada nur ahirette sevinçtir.

Kız çocuklarını hor görmeyiniz. Çünkü ben kız çocukları babasıyım.

Peygamberimizin tavsiyesine uyarak, doğan çocuğun sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okunur. Hurma çiğnenerek suyu ağzına verilir.

çocuğun doğumunun yedinci günü akika kurbanı kesilir. Kız çocuğu için bir, erkek çocuğu için ikki kurban kesilir.

Yine yedinci günü saçı kesilip ağırlığınca altın(veya altın karşılığı para) sadaka olarak vermek sünnettir.

Çocuğun ağlamasından rahatsız olunmamalıdır. Çünkü onun ağlaması Allah’ı zikir ve hamd, anne ve babası için de dua ve istiğfardır.

İslamda Aile mefhumu kutsal bir mefhum olmakla beraber Rabbimiz aile arasındaki ilişkiler üzerine de çeşitli kurallar getirmiştir.  İslamda evlilik kuralları olarakta geçen bu kurallar birçoğumuzun bilmesi gereken kurallar arasında yer alması gerekmektedir. Özellike yeni evlenmiş gençlere nasihatler türünden olarak yazılıp paylaşılan islamda evlilik kitabı gibi kitapları evlenmeden önce yani nişanlılık sürecindeki müslüman gençlerin alıp okumaları elzemdir. Aynı şekilde İslam Gönülden Sevenler değil Aşk ile sevmeyi, islami helal bir birlikteliğin olmasını emreder.

Hepimizin malumudur ki Rabbimizin en sevmediği helallerden bir tanesi de Boşanmaktır. Bu nedenle müslümanların evlilik sürecinde bir birlerini anlamaları, eşlerin birbirlerine karşı iyi niyetle davranmaları gerekmektedir. Günümüzde ne yazık ki elbise değiştirilir gibi boşanma vakallarını görüyoruz hatta birçoğu da sudan bahanelerle gerçekleşen boşanmalardır, En sevilmeyen helal olarak önümüze çıkan Boşanmanın nasıl böyle rahatlıkla gerçekleştiğini ne yazık ki bilemiyoruz.

Evlilikte Şeytanın eşler arasındaki bağı koparmaması için, eşler birbirleri arasında altan alarak güzel huyla konuşmaları gerekmektedir. Eğer sinirle, öfke ile bir birliktelik olursa hiç şüphesiz sonu da son derece vahim olan boşanma ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle eşler öncelikle birbirlerini tanımalı ve altan almalıdır. Güzel söz ve huylar ile bir birlerini Gönülden Sevmelidirler.

Gönülden Sevenler
Gönülden Sevenler

Günümüzde internetin yayılması ile gençler kendilerini arkadaşlık siteleri ücretsiz gibi fuhşiyatın yoğun olduğu sitelerde bulmaktadırlar. Ve bu tür siteler ile başlayan kişilerin sonları zina gibi büyük günahlara dayanması ile bitmektedir. Oysa Üstad Bediüzzaman’ın Evlilik ile ilgigili söylediği sözler ile beraber onun şu muhteşem sözü her zaman bizler için bir tefekkür kelimesi olmalıdırİ; “Helal dairesi keyfe kafidir, harama girmeye gerek yok.” Gerçekten de sözde geçtiği gibi durum tam olarak böyledir. 

Rabbimiz haram ve helalleri önümüze koymuşken bizim kalkıp harama meyletmemiz bizim için büyük bir vebal ve günah olacaktır. HAram dairesi belki daha rahat ve çabuk meydana gelen bir durumdur fakat sonucu insanı felakete götürmektedir. Bu nedenle kişiler kesinlikle sabretmeli ve Allahtan yardım dileyerek Helal’dan kaçınmadan işlerini halletmeleri gerekmektedir. Evlilikte de durum budur.

İslama göre evlilik şüphesiz en ideal olan evlilik türüdür. Zira İslami Bir evlilik kişiyi haramdan uzaklaştırdığı gibi, aileler arasındaki kavga ve görültüden de korumaktadır. Zira Allahın rızasını gözetterek ilişki içinde olan aileler arasında boşanma vakalları da en minimum düzeydedir. İslamda evlilik nasıl olmalı sorusunda gelirsek, İslamın belirttiği evlilik huzur ve anlayış içinde olan evliliktir.

İslam eşler arasında huzuru, anlayışı tavsiye etmektedir.  üst kısımda da deiğimiz gibi en makul olan bir evlilik modelidir. Zira bu evlilik ile aileler arasında huzur olacağı gibi çocuklar arasında da bir gelişim ve kültürün yaşanmasını sağlamaktadır.

İslamda Evlilik ve Cinsel Hayatı bilmeyen gençler soluğu islami evlilik sitesi adı altındaki fuhşiyatların meydana geldiği Evlilik Sitelerinde aramaktadırlar. Oysa gençlerin araştırıp İslamiyetin evlilik ve ilişkiye bakışını görebilseler onlar kendileri haramdan kaçıp helale tutunurlar ama ne yazık ki gençler arasında günden güne artan bu fuhşiyat siteleri son dönemlerde şeytanın sağdan yaklaşımları ile İslami kisvesine de bürünmüşlerdir.

Bu tür sitelerin tek gayeleri gençler arasında fuhşiyatı artırmak olduğu gibi İslam adı altında müslüman gençleri de bu bataklığa sürüklemektedirler.  gibi kelimeerle de süslenen bu tür sitelerden gençlerimizi muhafaza etmek hepimizin elindedir. 

Bu tür bataklığa bürünmüş gençleri İslamda evlilik vaaz konularında ki sohbetlere nail etmek ve bu konularda kitap okumalarını tavsiye etmeliyiz. Özellikle İman ve İslamı ilgilendiren konularda gençlerin kitap okumaları daha faydalıdır. Zira hiçbirşey ile meşgul olmayan genci, Şeytan istilası altına alır bu nedenle boş olduğunda muhakkak bir şeylere sarılmalı; kitaplar okumalı, zikirler çekilmeli ve ibadetler edilmelidir. Böylece Şeytanın bizleri istilası altına almasından kurtulabiliriz.

Çocuğa güzel bir isim koyulmalıdır. Allah Teala’nın en çok sevdiği isimler Abdullah ve Abdurrahman’dır. Bu nedenle müslüman aileler arasında da en çok kullanılan isimler arasında Abdullah, Abdurrahman ve Muhammet isimleri gelmektedir. Kişi çocuğuna güzel islami bir isim verirse bunun da hasenatlarına bir sevap olarak yazılabileceğini düşünmelidir.

Zira çocuğuna kötü alay konusu olan isimler vermek çocuğun gelecekte kendisini zor durumda sokabileceği gibi bu tür isimlerle çocuğun ahlakı da şekillenebilmelidir. zira yapılan araştırmalara göre de isim ve kişilik arasında bir değişimin olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle müslüman aileler hem ahirette hemde dünyada çocuğunu kötü duruma düşürecek isimlerden kaçınmaları gerekmektedir.

Bu sadece erkek çocuklar için değil aynı şekilde kız çocukları için de geçerli bir durumdur. Kişi kız çocuklarına da güzel isimler vermelidir. İslami Kız Çocuk İsimleri adı altında birbirinden güzel isimler varken, çocuğunu kötü duruma düşürecek isimler vermek ebeveynler için kötü bir sonuç doğuracağını bilmek gerekmektedir.

 

 

2 Comments

  1. Elif Aralık 30, 2017 Reply
    • adminAuthor Aralık 30, 2017 Reply

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir